[Nameplate] Overcast ~ 49°F  
High: 57°F ~ Low: 31°F
Friday, Oct. 31, 2014

TSSAA State Sectionals-MCHS softball game is postponed until 5:00 p.m. Saturday

Friday, May 21, 2010

(Photo)
Danielle Toseland and the MCHS Tigerettes (33-9) will have to wait one more day to play Greenbrier (25-12-2) in their sectional match-up. Today's game has been postponed until Saturday at 5:00 p.m. due to standing water on the field. Tribune photos by Anthony S. Puca
Sectional Schedules and Results

BASEBALL

(Photo)
Forrest's (25-5) Chelsea Johnson has been to the state tournament two consecutive years and hopes for a third with a victory tonight in a Class-A Sectional match-up at Summertown (35-8), beginning at 5:30 p.m.
Friday

CLASS AAA

Soddy Daisy at Columbia, at Columbia St., 6:30 p.m.

Tullahoma at Coffee Co., 7 p.m.

Clarksville at Ravenwood, 7 p.m.

Overton at Mt. Juliet, 7 p.m.

David Crockett at Farragut

Knox Halls at Science Hill

Collierville at Arlington

Bartlett at Houston (Saturday)

CLASS AA

David Lipscomb at Giles Co., 1 p.m.

Smith Co. at McMinn Central, 4 p.m.

Polk Co. at DeKalb Co., 4:30 p.m.

Spring Hill at White House, 6:30 p.m.

Greenville at Gibbs

Pigeon Forge at Unicoi Co.

Lexington at Fairley

Kingsbury at Jackson South Side

CLASS A

Monterey at Boyd Buchanan, 4 p.m.

Lookout Valley at Friendship, 7 p.m.

Nashville Chr. at Summertown, 7 p.m.

Unaka at Harriman

Rockwood at Hancock Co.

Union City at Decatur Co.

Adamsville at Greenfield

Perry Co. at Eagleville, 1 p.m. (Saturday)

DII-AA

Friday

BGA at Brentwood Acad. (DH), 1 p.m.

Christian Brothers at Ensworth (DH), 1:30 p.m.

Pope John Paul II at MUS (DH), 7 p.m.

MBA at Briarcrest (DH), 6 p.m.

Saturday

Christian Brothers at Ensworth, noon, if necessary

BGA at Brentwood Acad., 1 p.m., if necessary

MBA at Briarcrest, 2 p.m. if necessary

Pope John Paul II at MUS, 2 p.m., if necessary

DII-A

Thursday

USJ 7, Ezell Harding 4; USJ 15, Ezell-Harding 1; USJ wins series 2-0

Friday

Evangelical at Knox Webb (DH), 3:30 p.m.

St. George's at DCA (DH), 4 p.m.

FRA at Jackson Chr. (DH), 4 p.m.

Saturday

Evangelical at Knox Webb, noon, if necessary

St. George's at DCA, 2 p.m., if necessary

FRA at Jackson Chr., 4 p.m., if necessary

SOFTBALL

Friday

CLASS AAA

Brentwood at Beech, 5 p.m. at Vol State

Wilson Central at Ravenwood, 6 p.m.

Coffee Co. at Riverdale, 7 p.m.

Jefferson Co. at Karns

Powell at Daniel Boone

Bolton at Collierville

Houston at Brighton

Lincoln Co. at Soddy Daisy, 5 p.m. (Saturday)

CLASS AA

Marshall Co. at Greenbrier, 5:00 p.m. (Saturday)

Goodpasture at Camden, 4 p.m.

Elizabethton at Gibbs

Alcoa at Unicoi Co.

Meigs Co. at Bledsoe Co.

Westview at Carver

Frayser at Covington

DeKalb Co. at Chattanooga Central, 4 p.m. (Saturday)

CLASS A

Gordonsville at Chatt. Grace, 4:30 p.m.

Forrest at Summertown, 5:30 p.m.

Loretto at East Robertson, 6 p.m.

Unaka at Midway

Coalfield at US Johnson City

Huntingdon at Trinity

Decatur Co. at South Fulton

Marion Co. at Friendship, 5 p.m (Saturday)

DII-AA

Friday

Father Ryan at Girls Prep (DH), 2 p.m.

Harpeth Hall at St. Benedict (DH), 4 p.m.

Pope John Paul II at St. Agnes, 5:30 p.m.

Briarcrest at Baylor (DH)

Saturday

Harpeth Hall at St. Benedict, 11 a.m., if necessary

Pope John Paul II at St. Agnes (DH), if necessary

Father Ryan at Girls Prep, if necessary

Briarcrest at Baylor, if necessary

DII-A

Friday

First Assembly at Davidson Acad. (DH), 2 p.m.

DCA at Jackson Chr. (DH), 5 p.m.

Knox Webb at USJ (DH), 5 p.m.

Saturday

DCA at Jackson Chr., 11 a.m., if necessary

First Assembly at Davidson Acad., 2 p.m.; if necessary

Knox Webb at USJ, if necessary

Sunday

Fayette at Ezell-Harding, 1 p.m. (DH), third game If necessary

BOYS SOCCER

Saturday

Class AAA

Dobyns-Bennett at Farragut

Bearden at Science Hill

Cookeville at Riverdale-LaVergne winner

Riverdale-LaVergne loser at Cleveland

Hendersonville-Station Camp loser at Centennial

Brentwood at Hendersonville-Station Camp winner

Arlington at White Station

Collierville at Cordova

Class A/AA

Chuckey Doak at CAK

Alcoa at Greeneville

Hixson at Chattanooga Chr.

Notre Dame at Boyd Buchanan

M.L. King at Fairview

Page at CPA

Milan at Kingsbury-Madison winner

Kingsbury-Madison loser at Dyersburg

DII-AA

Friday

Christian Brothers at Father Ryan, 5 p.m.

McCallie at MBA, 6 p.m.

Saturday

Brentwood Acad. at MUS, 11 a.m.

Pope John Paul II at Briarcrest, 2 p.m.

DII-A

Saturday

USJ at Knox Webb

Evangelical at FRA, 5 p.m.

USN at Jackson Chr., 4 p.m.

Webb School at St. George's