[Nameplate] Fair ~ 69°F  
High: 70°F ~ Low: 46°F
Friday, Oct. 24, 2014

Forrest climbs to Mountain Top

Wednesday, January 23, 2013

(Photo)
The Forrest Rockets pose with the hardware after taking home 1st Place in the Mountain Top Invitational Tournament in Sewanee on Saturday. Photos submitted
The Forrest Rocket grapplers picked up their 20th win of the season after taking home first place in the Mountain Top Invitational Tournament in Sewanee on Saturday.

"Winning this tournament was big step in the right direction for our wrestling program," said Forrest head coach Kyle Stacey. "This should be a big confidence boost for our kids going into the Region Tournament, but they must understand the Region will be much tougher."

Cage Hargrove, Tyler McClendon and Spenser McGuiggan all placed first in their weight class, while Payton Sisk, Jerry Jordan, and Jamie Boyce placed third and CJ Monce, Ivan Wentzel, Bryan Clanton, and Keith Hatten all took home fourth place in their weight class.

Out of the 14 weight classes, Forrest had 10 medalists with the Rockets winning the tournament, posting a 207 cumulative score. Riverdale was second (200), Coffee County third (127.5), McMinn County was fourth (123.5) and Franklin County placed fifth (121).

"All of our wrestlers have stepped up and made an impact at some point throughout the year," said Stacey. "Everyone has improved this year and I think our kids are beginning to see the results of their commitment and dedication."

On Thursday, the Rockets made a trip to the Music City and the results were excellent as Forrest came away with a sweep in the dual meet at East Nashville Magnet School.

(Photo)
Tyler McClendon, who took home first place on the mountain, owned the 182-pound weight class last week, going 5-0 with four pins.
Forrest defeated the host Eagles 48-31 before routing the Ensworth Academy Tigers 66-18.

With the sweep in East Nashville and the win on the mountain, Forrest improved to 20-7 in dual meets on the season.

After senior night at home on Tuesday, Forrest will partake in the Region Duals that begin on Thursday at Summit High School in Thompson's Station.

"This will be a tough dual tournament with many good teams, such as Eagleville, Summit, Page, Harpeth, Creek Wood, Fairview, and Montgomery Central," said Stacey. "The winner of this dual tournament will get the honor of wrestling in the state dual tournament, so we need to wrestle well against all these tough teams in order to advance."

Forrest has withstood a very difficult schedule this season and eclipsing the twenty-win mark with only a handful of home matches should have the tournament hardened Rockets fired up in anticipation of a what should be a successful post-season.

(Photo)
Rocket 160-pounder Jerry Jordon, who sported a 5-1 record last week, looks up for the pin signal in his winning effort over John Clifton from Ensworth.
"It is an honor just to have a chance to compete against these great wrestling programs in the mid-state," said Stacey.

Results for Forrest @ Mountain Top Classic

CJ Monce (1-2)

106: Tori Stottlemyer (Coffee County) won by pin over CJ Monce (Forrest)

106: CJ Monce (Forrest) won by pin over Alex Post (Riverdale)

106: Deelandis White (Tyner) won by pin over CJ Monce (Forrest)

Peyton Sisk (3-1)

113: Peyton Sisk (Forrest) won by tech fall over Tommy Oliver (St. Andrews) 16-0.

113: Cesar Agulair (Sequatchie County) won by decision over Peyton Sisk (Forrest) 10-8.

113: Peyton Sisk (Forrest) won by tech fall over Patrick Bess (Riverdale) 18-3.

113: Peyton Sisk (Forrest) won by pin over Kas Patel (McMinn County)

Cage Hargrove (3-0)

120: Cage Hargrove (Forrest) won by tech fall over C. Tate (Coffee County) 15-0.

120: Cage Hargrove (Forrest) won by major decision over Christian Taylor (St. Andrews) 10-2.

120: Cage Hargrove (Forrest) won by major decision over Christian Lopez (Warren County) 11-3.

Andrew Dyer (0-2)

126: Colby Craven (DCA) won by major decision over Andrew Dyer (Forrest) 23-12.

126: Isaiah Tripp (Franklin County) won by pin over Andrew Dyer (Forrest)

Cooper McNair (0-2)

132: Craig McDonough (Coffee County) won by pin over Cooper McNair (Forrest)

132: Harrison West (DCA) won by pin over Cooper McNair (Forrest)

Clepper Watson (0-2)

138: Bailey Briest (Warren County) won by pin over Clepper Watson (Forrest)

138: McKelvey Latta (DCA) won by pin over Clepper Watson (Forrest)

Ivan Wentzel (3-2)

145: Eli Ellis (Sale Creek) won by pin over Ivan Wentzel (Forrest)

145: Ivan Wentzel (Forrest) won by pin over Jacob Earhart (Riverdale)

145: Ivan Wentzel (Forrest) won by decision over Phillip Brown (Coffee County) 13-12.

145: Carlos Galo (McMinn County) won by pin over Ivan Wentzel (Forrest)

145: Ivan Wentzel (Forrest) won by pin over Alex Sumerville (Tyner)

Bryan Clanton (2-2)

(Photo)
Bryan Clanton (152 lbs.) went 2-2 in Sewanee for the Rockets, who improved to 20-7 on the season.
152: Bryan Clanton (Forrest) won by pin over Brelyn Grany (Sequatchie County)

152: Conner McCroskey (DCA) won by pin over Bryan Clanton (Forrest)

152: Bryan Clanton (Forrest) won by pin over Austin Bonner (Franklin County)

152: Luke Cox (McMinn County) won by major decision over Bryan Clanton (Forrest) 20-7

Jerry Jordan (3-1)

160: Jerry Jordan (Forrest) won by pin over Antonio Alexander (Riverdale)

160: Logan Stockton (Franklin County) won by decision over Jerry Jordan (Forrest) 8-2.

160: Jerry Jordan (Forrest) won by pin over Jeremy Cline (McMinn County)

160: Jerry Jordan (Forrest) won by pin over Jaylen Grimes (Tyner)

Jamie Boyce (4-1)

170: Tucker Slatton (Warren County) won by decision over Jamie Boyce (Forrest) 10-9.

170: Jamie Boyce (Forrest) won by pin over Seth Horton (St. Andrews)

170: Jamie Boyce (Forrest) won by pin over Kainin Whitsett (Franklin County)

170: Jamie Boyce (Forrest) won by pin over Brandon McMahan (McMinn County)

170: Jamie Boyce (Forrest) won by pin over Brian Oliver (Coffee County)

Tyler McClendon (3-0)

182: Richie McClendon (Forrest) won by pin over Pedro Steele (Coffee County)

182: Richie McClendon (Forrest) won by pin over Jeremiah Lewis (Franklin County)

182: Richie McClendon (Forrest) won by pin over Josh Yates (McMinn County)

Keith Hatten (0-2)

195: Scottie Boykin (Riverdale) won by pin over Keith Hatten (Forrest)

195: Brandon Roberts (McMinn County) won by pin over Keith Hatten (Forrest)

Spenser McGuiggan (2-0)

220: Spenser McGuiggan (Forrest) won by pin over Phillip Martin (Riverdale)

220: Spenser McGuiggan (Forrest) won by decision over Max Kuienzlie (Chattanooga Christian) 5-3.

Logan Wright (1-2)

285: Logan Wright (Forrest) won by pin over Jeffery Tudor (McMinn County)

285: Lachlan Brain (Franklin County) won by pin over Logan Wright (Forrest)

285: Adam Childress (DCA) won by pin over Logan Wright (Forrest)

Forrest 48 East Literature 31

132 Cooper McNair (Forrest) won by forfeit

138 Gregory Golden (East Literature Magnet School) won by pin over Clepper Watson (Forrest)

145 Ivan Wentzel (Forrest) won by pin over Jason New (East Literature Magnet School)

152 Emmanuel Holt (East Literature Magnet School) won by pin over Bryan Clanton (Forrest)

160 Jerry Jordan (Forrest) won by forfeit

170 Jamie Boyce (Forrest) won by pin over Johnathan Hill (East Literature Magnet School)

182 Tyler McClendon (Forrest) won by decision over Javon Cross (East Literature Magnet School) 11-6.

195 Christopher Hill (East Literature Magnet School) won by pin over Cody Pigg (Forrest)

220 Spenser McGuiggan (Forrest) won by pin over George Howard (East Literature Magnet School)

285 Joesph Cartwright (East Literature Magnet School) won by pin over Logan Wright (Forrest)

106 CJ Monce (Forrest) won by forfeit

113 Peyton Sisk (Forrest) won by pin over Justin Hobson (East Literature Magnet School)

120 Cage Hargrove (Forrest) won by decision over Novell Carter (East Literature Magnet School) 15-8.

126 Jamcus Humphrey (East Literature Magnet School) won by pin over Andrew Dyer (Forrest)

Forrest 66 Ensworth 18

126 Andrew Dyer (Forrest) won by forfeit

132 Chandler Galvez (Ensworth) won by pin over Cooper McNair (Forrest)

138 Clepper Watson (Forrest) won by forfeit

145 Ivan Wentzel (Forrest) won by forfeit

152 Bryan Clanton (Forrest) won by forfeit

160 Jerry Jordan (Forrest) won by pin over John Clifton (Ensworth)

170 Chandler Telfer (Ensworth) won by pin over Jamie Boyce (Forrest)

182 Tyler McClendon (Forrest) won by pin over Charles Sell (Ensworth)

195 Tray Jackson (Ensworth) won by pin over Cody Pigg (Forrest)

220 Spenser McGuiggan (Forrest) won by forfeit

285 Logan Wright (Forrest) won by forfeit

106 CJ Monce (Forrest) won by forfeit

113 Peyton Sisk (Forrest) won by forfeit

120 Cage Hargrove (Forrest) won by forfeit