Rocket wrestlers place third at Creek Wood

Friday, January 17, 2014
The Forrest Rockets finished in third place at the Creek Wood Invitational on Saturday. Photos submitted

Team Results

1. 187.50 Independence

2. 174.50 Summit

3. 158.00 Forrest

4. 152.50 Eagleville

5. 128.00 Sycamore

6. 107.00 Harpeth

7. 87.50 Northeast

8. 84.00 Creek Wood

9. 74.50 Cheatham County

10. 73.50 Greenbrier

11. 64.00 Fairview

12. 45.00 Nashville Christian School

13. 39.00 Montgomery Central

14. 25.00 Pope John Paull II

Creek Wood Invitational Individual Results

CJ Monce (3-1) - DNP - Team Points: 0.0

106: CJ Monce (Forrest) won by pin over Brian Jones (Fairview)

106: Brady Woodward (Summit) won by pin over CJ Monce (Forrest)

106: CJ Monce (Forrest) won by pin over Henry McLeod (Pope John Paul II)

106: CJ Monce (Forrest) won by pin over Zane Lynch (Greenbrier)

Dylan Pendley (2-1)

113: James Jones (Fairview) won by major decision over Dylan Pendley (Forrest) 25-13.

113: Dylan Pendley (Forrest) won by decision over Matthew Patterson (Montgomery Central) 11-9.

113: Dylan Pendley (Forrest) won by decision over James Jones (Fairview) 7-5.

Cage Hargrove (4-1)

120: Cage Hargrove (Forrest) won by pin over Dylan McKinney (Independence)

120: Cage Hargrove (Forrest) won by pin over Chase Myatt (Fairview)

120: Esteban Remillard (Summit) won by major decision over Cage Hargrove (Forrest) 9-0.

120: Cage Hargrove (Forrest) won by decision over Mitchell Camps (Sycamore) 7-3.

120: Cage Hargrove (Forrest) won by decision over Hayden Hammonds (Eagleville) 2-0.

Nick Tahmassebi (3-2)

126: Nick Tahmassebi (Forrest) won by pin over Kaleb Dunbar (Northeast)

126: Bradley Kamp (Fairview) won by decision over Nick Tahmassebi (Forrest) 7-2.

126: Nick Tahmassebi (Forrest) won by pin over Matthew Patterson (Pope John Paul Ii)

126: Nick Tahmassebi (Forrest) won by pin over Kaleb Dunbar (Northeast)

126: Caden Pennington (Eagleville) won by tech fall over Nick Tahmassebi (Forrest) 17-2.

Cooper McNair (0-2)

132: Daniel Clark (Harpeth) won by pin over Cooper McNair (Forrest)

132: Austin Littlejohn (Montgomery Central) won by pin over Cooper McNair (Forrest)

Joseph Williams (0-2)

138: Daelyn Rose (Harpeth) won by pin over Joseph Williams (Forrest)

138: Tyler Christian (Harpeth) won by pin over Joseph Williams (Forrest)

Ivan Wentzel (3-1)

145: Ivan Wentzel (Forrest) won by pin over Hunter Hall (Greenbrier)

145: Robbie Allen (Independence) won by pin over Ivan Wentzel (Forrest)

145: Ivan Wentzel (Forrest) won by pin over William Totty (Fairview)

145: Ivan Wentzel (Forrest) won by injury default over Hunter Hall (Greenbrier)

Clepper Watson (0-2)

152: Chris Bartol (Summit) won by pin over Clepper Watson (Forrest)

Jerry Jordan put up an impressive 4-2 record at the Creekwood Invitational.

152: Tyler Fitzgerald (Independence) won by pin over Clepper Watson (Forrest)

Jerry Jordan (4-2)

160: Jerry Jordan (Forrest) won by pin over Jason Sutton (Harpeth)

160: Dominico Bowen (Northeast) won by pin over Jerry Jordan (Forrest)

160: Jerry Jordan (Forrest) won by pin over Wyatt Green (Summit)

160: Jerry Jordan (Forrest) won by pin over Jason Sutton (Harpeth)

160: Jerry Jordan (Forrest) won by decision over Andrew Solomon (Eagleville) 14-8.

160: Joseph Kamp (Fairview) won by injury default over Jerry Jordan (Forrest)

Tanner Kerr (0-2)

170: Colt Holliman (Greenbrier) won by pin over Tanner Kerr (Forrest)

170: Dylan Wingerter (Summit) won by pin over Tanner Kerr (Forrest)

James Boyce (3-1)

182: James Boyce (Forrest) won by pin over Maxwell Lynch (Cheatham Co. Central)

182: Gegory Williams (Nashville Christian School) won by pin over James Boyce (Forrest)

182: James Boyce (Forrest) won by pin over Dakota Ballard (Greenbrier)

182: James Boyce (Forrest) won by pin over Isaiah Demello (Independence)

Tyler McClendon (4-0)

195: Tyler McClendon (Forrest) won by pin over Jacob Turner (Nashville Christian School)

195: Tyler McClendon (Forrest) won by pin over Brandon DeMoss (Cheatham Co. Central)

195: Tyler McClendon (Forrest) won by pin over Micheal Weathers (Independence)

195: Tyler McClendon (Forrest) won by pin over Peyton Harris (Sycamore)

Nikolas McGuiggan (1-2)

220: Kevin Bennett (Cheatham Co. Central) won by pin over Nikolas McGuiggan (Forrest)

220: Nikolas McGuiggan (Forrest) won by decision over Jeffrey Booth (Greenbrier) 5-0.

220: Brandon Wesley (Eagleville) won by pin over Nikolas McGuiggan (Forrest)

Nathan Trout (0-2)

285: Hunter Hancock (Summit) won by pin over Nathan Trout (Forrest)

285: Chance Berry (Creek Wood) won by pin over Nathan Trout (Forrest)