Arts-A-Poppin award winners 2017

Wednesday, November 8, 2017
Youth Best of Show:Sarah Warf 8th Grade (Acrylics) “Ford”

BEST OF SHOW:

YOUTH: Sarah Warf 8th Grade (Acrylics) Ford

ADULT: Brenda Haynes Pierce Color Pencil Charlotte Rose

Peoples Choice Awards--Youth: Ryder Smith 5th Grade Pencils ”Winchester”Not Pictured: Sarah Warf 8th Grade (Acrylics) ”Frog” and Maisy Stewart ”In Memory of Medina” (There was a 3-way-tie in Youth Peoples Choice Award this year)

PEOPLES CHOICE AWARDS:

YOUTH:

Ryder Smith 5th Grade Pencils Winchester

Arts-A-Poppin Winner Brenda Haynes Pierce received the Best in Show and the People’s Choice Awards at the recent Marshall County Art Guild Arts-A-Poppin show for her color pencil drawing “Charlotte Rose.”
Photos Submitted

Sarah Warf 8th Grade (Acrylics) Frog

Maisy Stewart Youth In Memory of Medina

ADULT:

Brenda Haynes Pierce - Color Pencil Charlotte Rose

Painting

Oil:

1st Janet White

2nd Eileen Moore

3rd Barbara Nicholas

Honorable Mention Susan Russell

Acrylic:

1st David Rickman

2nd Brenda Haynes Pierce

3rd Joe Rowland

HM (#4 Laurel Nicholas

Watercolor:

1st Melanie Gordon

2nd Felix Maxwell

3rd Barbara Nicholas

HM Melanie Gordon

Mixed Media:

1st Mary M. Cole

2nd Brandie Liggett

3rd Richard Warf

Drawing & Illustration

1st Brandie Liggett

2nd Brenda Haynes Pierce

3rd Sara Warf

HM Melanie Gordon

Photography &

Digital Images:

Black & White:

1st Diana Hoppe

2nd Richard Warf

3rd Mary Warf

HM Diana Hoppe

Animals:

1st Sharon Camp

2nd Sharon Camp

3rd Sharon Camp

HM Mary Warf

People:

1st Diana Hoppe

2nd Richard Warf

3rd Richard Warf

HM Diana Hoppe

Outdoor Beauty:

1st Sharon Camp

2nd Sharon Camp

3rd Diana Hoppe

HM Lauren Ade

Digital Darkroom:

1st Richard Warf

2nd John Thompson

3rd Richard Warf

HM John Thompson

3-D / FUNCTIONAL / FIBER ART:

3D / Functional:

1st Joe Rowland

2nd Joe Rowland

3rd Mary M. Cole

HM Anna Childress

Fiber Arts:

1st Joy Chan

2nd Mary M. Cole

3rd Mary M. Cole

HM Sherry Steagall Hunter

Miniatures:

1st Melanie Gordon

2nd Mary M. Cole

3rd Sherry Steagall Hunter

HM: Brianna Fearing

Youth:

Preschool 2nd Grades:

1st Lillia Smith Age 5 (Watercolor)

2nd Dominic Viazcan Easy Rider

3rd Curry Stewart age 4 (Acrylics)

HM Maisy Stewart

3rd --5th Grades:

1st (#69) Hayden Hoppe Youth/3rd grade Untitled

2nd (#124) Xavier Viazcan Youth Age 3 5 Unicorn Village

3rd (#49) Adayah Burnham Youth -Color Pencils Ariel

HM (#65) Hayden Hoppe Youth/3rd grade Magnolia

6th --8th Grades:

1st Sarah Warf 8th Grade (Acrylics)

2nd Sarah Warf 8th Grade (Acrylics)

3rd Mary Warf 6th Grade (Drawing)

HM Sarah Warf 8th Grade (Acrylics)