The Tennessee Sports Writers Association 2018 Football All-State Teams

Friday, December 28, 2018
From left are Cornersville’s Cameron Coble (50), Cameron Whitaker (15), Trenten Warren (2), and Eli Woodard (22), who were all selected to the Class 1A TSWA All-State Football Team.
Tribune photos by Anthony S. Puca

Class 6-A

OFFENSE

QB – Brian Garcia, Ravenwood, Jr.

QB – Dylan Standifer, Bradley Central, Sr.

RB – Xavier Myers, Oakland, Sr.

RB – Devon Starling, Cane Ridge, Sr.

WR – Cameron Baker, Germantown, Sr.

WR – AJ Davis, Maryville, Jr.

WR – TJ Sheffield, Independence, Sr.

OL – Graham Barton, Ravenwood, Jr.

OL – Ronnie Kramer, Mt. Juliet, Sr.

OL – Melvin McBride, Whitehaven, Sr.

OL – Lionel Patterson, Oakland, Sr.

OL – Alex Williams, Cleveland, Sr.

ATH – Keveon Mullins, Whitehaven, Sr.

K – Zaden Webber, Rossview, Sr.

DEFENSE

DL – Joseph Anderson, Oakland, Sr.

DL – Trey Boyd, Germantown, Sr.

DL – Shamarcus Brown, Bearden, Sr.

DL – Trevis Hopper, Memphis Central, Sr.

LB – Martavius French, Whitehaven, Jr.

LB – Matthew Hall, Blackman, Sr.

LB – Bryan Rice, Ravenwood, Jr.

LB – Spencer Shore, Maryville, Sr.

DB – Tanner Corum, Farragut, Sr.

DB – Michael Ruttlen, Mt. Juliet, Sr.

DB – De’Arre McDonald, Oakland, Jr.

DB – Woodi Washington, Oakland, Sr.

ATH – Caleb Wilkins, Bearden, Sr.

P – Garrett Taylor, Oakland, Sr.

Class 5A

OFFENSE

QB – Cade Larkins, David Crockett, Jr.

QB – Grayson Tramel, Shelbyville, Sr.

RB – Charles Cole, Daniel Boone, Jr.

RB – Jayln Foster, Henry Co., Jr.

WR – Donta Hackler, David Crockett, Jr.

WR – Thomas Harper, Karns, Sr.

WR – Airius Trice, Shelbyville, Sr.

OL – Gary Smith, Shelbyville, Jr.

OL – JR Giles, David Crockett, Sr.

OL – Cooper Mays, Knoxville Catholic, Jr.

OL – Hayden Sloan, Beech, Jr.

OL – Bryn Tucker, Knoxville Catholic, Jr.

ATH – Marshun Douglas, Kirby, Jr.

K – Chase Tidmore, Page, Jr.

DEFENSE

DL – Tyrece Edwards, Knoxville West, Jr.

DL – Joe Honeysucker, Hillsboro, Sr.

DL – Samari Rack, Henry Co., Sr.

DL – Kristian Williams, Southwind, Sr.

LB – Jerick Cook, Soddy-Daisy, Sr.

LB – Kalib Fortner, Knoxville Central, So.

LB – Drew Francis, Knoxville West, Jr.

LB – Deshawn Page, Fulton, Sr.

DB – Herbert Booker, Oak Ridge, Sr.

DB – Michael Burdick, Page, Sr.

DB – Demetrien Johnson, Knoxville Central, Sr.

DB – Xavier Washington, Knoxville Central, Sr.

ATH – Jashaun Fenderson, Fulton, Sr.

P – Briggs Marcantel, Knoxville Halls, Sr.

Marshall County’s Jayshon Wilcox was selected to the Class TSWA Class 4A All-State Team.

Class 4A

OFFENSE

QB – Cade Ballard, Greeneville, Sr.

QB – Stanton Martin, Anderson County, Sr.

RB – Eric Latham, Jackson South Side, Sr.

RB – Decourtney Reed, Haywood, Sr.

WR – Dorien Goddard, Greeneville, Sr.

WR – Cameron Hite, Greeneville, Sr.

WR – Dayron Johnson, Springfield, Sr.

OL – Chris Everhart, Greeneville, Jr.

OL – Trey Noe, Anderson County, Sr.

OL – Jackson Pettigrew, Haywood, Sr.

OL –Jayshon Wilcox, Marshall Co., Sr.

OL – Harlen Zirker, Maplewood, Sr.

ATH – Bobo Hodges, Maplewood, Sr.

K – Mason Lafollette, East Hamilton, Sr.

DEFENSE

DL – Ty Cox, Tullahoma, Sr.

DL – Clint Dowty, Maplewood, Sr.

DL – Jacques Gillespie-Taylor, Greeneville, Sr.

DL – Jerwin Young, Haywood, Sr.

LB –Devin Bowers, Jackson South Side, Sr.

LB – Aidan Holt, East Hamilton, Jr.

LB – Chris Russell, Dyersburg, Sr.

LB – Ty Youngblood, Greeneville, Jr.

DB – Michael Carroll, Anderson County, Sr.

DB – Darren Kinamore, Howard, Sr.

DB – Alonzo Russell, East Ridge, Sr.

DB – Travares Springer, Maplewood, Sr.

ATH – Ryan Moog, Anderson County, Sr.

P – Luke Pratt, Crockett Co., Sr.

Class 3A

OFFENSE

QB –Trey Foster, Austin-East, Jr.

QB – Walker Russell, Alcoa, Sr.

RB – Marcus Hayes, Covington, So.

RB – James Moore, Stratford, Jr.

WR – Kam Harris-Lusk, Fairview, Sr.

WR – Calvin Jackson III, Red Bank, Sr.

WR – K.J. Zeigler, Giles Co., Sr.

OL – Andrew Coulter, Alcoa, Sr.

OL – Hiller Gray, Fairview, Sr.

OL – Jaalon Gupton, Stratford, Sr.

OL – Mayson Harris, Pearl-Cohn, Sr.

OL – Colton Simpson, Gatlinburg Pittman, Sr.

ATH – Xavier Shepherd, Pearl-Cohn, Sr.

K – Zeke Rankin, Alcoa, Jr.

DEFENSE

DL – Grey Carroll, Alcoa, So.

DL –Dennis Cheairs, Wooddale, Sr.

DL – Elijah Simmons, Pearl-Cohn, Sr.

DL – Jake Woodlief, Signal Mountain, So.

LB – Clark Lockerby, Red Bank, Jr.

LB – Shannon Mitchell, Alcoa, Sr.

LB – Chris Stevenson, Austin-East, Sr.

LB – Caleb Winfrey, Covington, Jr.

DB – Stanley Cross, East Nashville, Sr.

DB – Nathan Lane, Johnson Co., Sr.

DB – Isaiah Ligon, Austin-East, Jr.

DB – Donoven McCallister, Upperman, Jr.

ATH – Blake Metzgar, Upperman, Sr.

P – Knox Birdsong, Giles County, Sr.

Class 2A

OFFENSE

QB – Cooper Baugus, Peabody, Jr.

QB – Aaron Swafford, Meigs County, Jr.

RB – Kaleb Craig, Union City, Sr.

RB – Terry Wilkins, Fairley, Jr.

WR – Jeremiah Batiste, Tyner Academy, Jr

WR – JD Dixon, Waverly, Sr.

WR – Heath Price, Watertown, Sr.

OL – JC Eubanks, Peabody, Sr.

OL – Gage Gardner, Meigs County, Jr.

OL – Alex Pell, Polk County, Sr.

OL – Preston Perdue, Lewis Co., Jr.

OL – Devin Mathis, Watertown, Sr.

ATH – Ethan Cobb, Eagleville, Sr.

K – Drew Logsdon, Columbia Academy, Sr.

DEFENSE

DL – Colby Boyatt, Oneida, Jr.

DL – Jake Gregory, Trousdale Co., Sr.

DL – Tyrique Henry, Tyner, Sr.

DL – Tucker Runions, Lewis Co., Sr.

LB – Hunter Barnhart, Oneida, Jr.

LB – Tarvaris Claiborne, Trousdale Co., Jr.

LB – Trace Corne, Meigs County, Sr.

LB – Jarel Dickson, Peabody, Jr.

DB – Keyvont Baines, Trousdale Co., Sr.

DB – Trevor Griffin, Eagleville, Jr.

DB – Rush Lansdell, Columbia Academy, Sr.

DB – Kendrick Hightower, Fairley, Sr.

ATH – Gavin Stanfield, Waverly, Sr.

P – Kolby Morgan, Oneida, So.

Class 1A

OFFENSE

QB – Warner Ashworth, Whitwell, Sr.

QB – Bryce Hanley, Greenback, Sr.

RB – Zyshon Alderson, Mt. Pleasant, Sr.

RB – Dezmon Johnson, Lake County, Sr.

WR – Keshawn Hudson, Mt. Pleasant, Jr.

WR – Tanner Stewart, Whitwell, Sr.

WR – Holden Willis, Greenback, Jr.

OL – Derrell Bailey, Greenback (OL/DL), Jr.

OL – CJ Coble, Cornersville, Sr.

OL – Brayden Condra, Whitwell, Jr.

OL – Chris Morris, Freedom Prep, Jr.

OL – Reese Plemons, Greenback (OL/DL), Sr.

ATH – Cameron Whitaker, Cornersville, Sr.

K – Creed Ramsey, Greenback, Sr.

DEFENSE

DL – Dalton Goad, Clay County, So.

DL – Jabron Hale, South Pittsburg, Sr.

DL –Jace Kilgore, Whitwell, Jr.

DL – Keith Sanders, Lookout Valley, Sr.

LB – Campbell Puckett, Lake County, Jr.

LB – Thundur Roberts, Whitwell, Sr.

LB – Trenton Warren, Cornersville, Sr.

LB – Jonathan Woodward, Coalfield, Sr.

DB – Hunter Ensley, Huntingdon, Jr.

DB – Hudson Petty, Whitwell, Sr.

DB – Ronto Tipton, South Pittsburg, Jr.

DB – Eli Woodard, Cornersville, Sr.

ATH – Seth Riddle, Greenback, Sr.

P – Alex Aguilar, KIPP, Jr.

Division II-A

OFFENSE

QB – Stone Norton, Davidson Academy, Sr.

QB – Rube Scott Rhea, Fayette Academy, Jr.

RB – Da’Joun Hewitt, Davidson Academy, Sr.

RB – Kemari McGowan, Middle Tennessee Christian, Jr.

WR – Drew Berry, Middle Tennessee Christian, Sr.

WR – Zach Simpson, Jackson Christian, Sr.

WR – Jared Vetetoe, Davidson Academy, So.

OL – Hayden Jarrell, Nashville Christian, Sr.

OL – Chris Pillow, Davidson Academy, Jr.

OL – Austin Starr, Chattanooga Grace, Sr.

OL – Dawson Wilburn, Fayette Academy, Sr.

OL – Mason Williams, Middle Tennessee Christian, Sr.

ATH – Darius Hylick, Mt. Juliet Christian, Sr.

K – Nick Whitlow, Clarksville Academy, Jr.

DEFENSE

DL – Brandon Anderson, The King’s Academy, Sr.

DL – Ani Izuchukwu, Davidson Academy, Sr.

DL – Ryan Jackson, Friendship Christian, Jr.

DL – Luke Smith, Friendship Christian, Sr.

LB – Ernie Gallatin, Friendship Christian, Sr.

LB – Andrew Kittrell, Mt. Juliet Christian, Sr.

LB – Jesse Parrish, Nashville Christian, Sr.

LB – AJ Quinn, Davidson Academy, So.

DB – Logan Collier, Mt. Juliet Christian, Sr.

DB – Jackson Eskew, Friendship Christian, Jr.

DB – Reid Holland, Fayette Academy, Sr.

DB – Cade Tinsley, Chattanooga Grace, Sr.

ATH – Deiondre Wilson, Clarksville Academy, Jr.

P – Braden Reece, Friendship Christian, Sr.

Division II-AA

OFFENSE

QB – Ryan Eledge, Christ Presbyterian Academy, Sr.

QB – Spencer Smith, St. George’s, Sr.

RB – Mondo Ellison, Chattanooga Christian, Sr.

RB – Eric Gray, Lausanne, Sr.

WR – Noah Henderson, Christ Presbyterian Academy, Sr.

WR – Tiy Reed, Battle Ground Academy, Sr.

WR – Dawson Williams, Evangelical Christian, Sr.

OL – Jacob Brigman, Notre Dame, Jr.

OL – Wes Dorsey, Knoxville Grace, Sr.

OL – Eli Mayberry, Battle Ground Academy, Sr.

OL – Jacob Stopkotte, Christ Presbyterian Academy, Sr.

OL – Gary Walton, Lausanne, Sr.

ATH – Andrew Madden, Christ Presbyterian Academy, Sr.

K – Chandler Caughron, Evangelical Christian, Sr.

DEFENSE

DL – Chico Bennett, Battle Ground Academy, Sr.

DL – Josh Hartsuff, Evangelical Christian, Jr.

DL – Richard Kinley, Lausanne, Sr.

DL – Tymon Mitchell, Franklin Road Academy, Sr.

LB – Timber King, St. George’s, Sr.

LB – Bryce McCormick, Christ Presbyterian Academy, Sr.

LB – Kane Patterson, Christ Presbyterian Academy, Sr.

LB – Yusef Thomas, Lausanne, Sr.

DB – Alec Boruff, Knoxville Webb, Sr.

DB – Michael Feiden, Knoxville Grace, So.

DB – Cameron Sims, Lausanne, Sr.

DB – Cameron Wynn, Notre Dame, Sr.

ATH – Elijah Howard, Knox Webb, So.

P – Jack Norris, Franklin Road Academy, So.

Division II-AAA

OFFENSE

QB – DeAngelo Hardy, McCallie, Jr.

QB – Sellers Shy, Memphis University School, Sr.

RB – Tomario Pleasant, Brentwood Academy, Sr.

RB – Jabari Small, Briarcrest Christian, Jr.

WR – Maurice Hampton, MUS, Sr.

WR – Thomas Hayden, MUS, Sr.

WR –Rory White, Pope John Paul II, Jr.

OL – Nate Clifton, Brentwood Academy, Sr.

OL – Marcus Henderson, Memphis University School, Jr.

OL – Jackson Lampley, Montgomery Bell Academy, Sr.

OL – Jacob Likes, Christian Brothers, Sr.

OL – Omari Thomas, Briarcrest Christian, Jr.

ATH – Antwan Roberts, Pope John Paul II, So.

K – Alex Massad, Montgomery Bell Academy, Sr.

DEFENSE

DL – Thomas Gore, Brentwood Academy, Sr.

DL – Ian Hall, Montgomery Bell Academy, Sr.

DL – Bill Norton, Christian Brothers, Sr.

DL – Dre Taylor, McCallie, Sr.

LB – Devyn Curtis, Brentwood Academy, Jr.

LB – Quindarrius Dunnigan, McCallie, Sr.

LB – Jackson Hannah, Montgomery Bell Academy, Sr.

LB – Dorian Hopkins, Memphis University School, Sr.

DB – Tahir Annoor, Brentwood Academy, Sr.

DB – Brandon Benn, McCallie, Sr.

DB – Keshawn Lawrence, Ensworth, Jr.

DB – Wesley Walker, Ensworth, Sr.

ATH – Seamus O’Connell, Father Ryan

P – Noah Grant, Briarcrest Christian, Sr.