The Tennessee Football Coaches Association All State Football Teams

Wednesday, January 2, 2019

1A

Offense

QB- Bryce Hanley, Greenback, Sr.

QB- John Ramsey, Unaka, Sr.

QB- Owen Risner, Wayne County, Sr.

QB- Jason Taylor, Midway, Sr.

RB- Jordan Coffey, Cloudland, Sr.

RB- Dezmon Johnson, Lake County, Sr.

RB- Courtenay Tate, Freedom Prep, Jr.

RB- Cameron Whitaker, Cornersville, Sr.

WR- Quincy Briggs, Freedom Prep, Fr.

WR- Sidney Hall, MASE, Sr.

WR- Cameron Reed, Huntland, Jr.

WR- Holden Willis, Greenback, Sr.

OL- Braxton Ashabraner, Jo Byrns, Sr.

OL- C.J. Coble, Cornersville, Sr.

OL- J.J. Headrick, Whitwell, Sr.

OL- Dylan Stewart, Coalfield, Jr.

OL- Blake Thompson, Collinwood, Sr.

ATH- Zyshon Alderson, Mt. Pleasant, Sr.

ATH- Hunter Ensley, Huntingdon, Sr.

ATH- Nyrail Jackson, Greenfield, Sr.

ATH- Eli Woodard, Cornersville, Sr.

K- Creed Ramsey, Greenback, Sr.

Defense

DL- Armani Bonds, West Carroll, Sr.

DL- Bryson Dobbs, Moore County, Soph.

DL- Dalton Goad, Clay County, Soph.

DL- Campbell Puckett, Lake County, Sr.

LB- Hudson Petty, Whitwell, Sr.

LB- Garrett Raulston, South Pittsburg, Sr.

LB- Thundur Roberts, Whitwell, Sr.

LB- Matthew Thompson, Gordonsville, Sr.

DB- Mason Hill, Oliver Springs, Sr.

DB- Grant Huffstetler, Greenfield, Sr.

DB- Ronto Tipton, South Pittsburg, Jr.

DB- Dallas Willis, Huntingdon, Sr.

ATH- JauVon Young, RePublic, Sr.

ATH- Trenten Warren, Cornersville, Sr.

ATH- Josh Wingo, Whitwell, Sr.

ATH- Jonathan Woodward, Coalfield, Sr.

P- Jace Yurewitch, Richland, Jr.

2A

Offense

QB- Cooper Baugus, Peabody, Jr.

QB- Ethan Cobb, Eagleville, Sr.

QB- Gavin Stanfield, Waverly, Sr.

QB- Aaron Swafford, Meigs County, Jr.

RB- Montez Bradley, Waverly, Sr.

RB- Deramus Carey, Watertown, Jr.

RB- Kaleb Craig, Union City, Sr.

RB- Terry Wilkins, Fairley, Jr.

WR- Jeremiah Baptiste, Tyner, Jr.

WR- Kevin Davis, Trinity Christian, Sr.

WR- J.D. Dixon, Waverly, Sr.

WR- Noah Halbrook, Peabody, Jr.

OL- Gage Gardner, Meigs County, Jr.

OL- Tyrique Henry, Tyner, Sr.

OL- John Metcalfe, Rockwood, Sr.

OL- Alex Pell, Polk County

OL- Preston Perdue, Lewis County, Jr.

ATH- Keyvont Baines, Trousdale County, Sr.

ATH- Stone Frost, Riverside, Sr.

ATH- Josh Moore, Wartburg, Sr.

ATH- Jasean Wilson, Houston County, Jr.

K- Levi Kapp, Riverside, Jr.

Defense-

DL- Jake Gregory, Trousdale County, Sr.

DL- Tucker Runions, Lewis County, Sr.

DL- Logan Spake, Hampton, Sr.

DL- Noah Stafford, Gibson County, Sr.

LB- Hunter Barnhart, Oneida, Jr.

LB- Tarvaris Claiborne, Trousdale County, Jr.

LB- Dakota Cochran, Happy Valley, Sr.

LB- Trace Corne, Meigs County, Sr.

DB- Trevor Griffin, Eagleville, Jr.

DB- Taylor Groves, East Robertson, Fr.

DB- Eli Hammonds, Peabody, Jr.

DB- Rush Lansdell, Columbia Academy, Sr.

ATH- Addison Coleman, Trinity Christian, Sr.

ATH- Jarel Dickson, Peabody, Jr.

ATH- Jay’dynn Hayward, Trousdale County, Jr.

ATH- Heath Price, Watertown, Sr.

P- Drew Logsdon, Columbia Academy, Sr.

3A

Offense

QB- Trey Foster, Austin East, Jr.

QB- Brock Lomax, Covington, Sr.

QB- Walker Russell, Alcoa, Sr.

QB- Xavier Shepherd, Pearl Cohn, Sr.

RB- Marcus Hayes, Covington, Soph.

RB- Kody Lewis, Unicoi County, Jr.

RB- Blake Metzger, Upperman, Sr.

RB- James Moore, Stratford, Jr.

WR- Cole Bush, Upperman, Sr.

WR- Calvin Jackson III, Red Bank, Sr.

WR- Kam Harris-Lusk, Fairview, Sr.

WR- K.J. Ziegler, Giles County, Sr.

OL- Andrew Coulter, Alcoa, Sr.

OL- Hiller Gray, Fairview, Sr.

OL- Jaalon Gupton, Stratford, Sr.

OL- Mayson Harris, Pearl Cohn, Sr.

OL- Spencer Lacewell, South Gibson, Sr.

ATH- Matt Blow, Camden, Sr.

ATH- Donoven McCallister, Upperman, Jr.

ATH- Chris Stevenson, Austin East, Sr.

ATH- Romal Webb, Raleigh Egypt, Jr.

K- Zeke Rankin, Alcoa, Jr.

Defense

DL- Kalen Adkisson, Milan, Jr.

DL- Grey Carroll, Alcoa, Soph.

DL- Dennis Cheairs, Wooddale, Sr.

DL- Elijah Simmons, Pearl Cohn, Sr.

LB- Clark Lockerby, Red Bank, Jr.

LB- Shannon Mitchell, Alcoa, Sr.

LB- Caleb Winfrey, Covington, Jr.

LB- Jake Woodlief, Signal Mountain, Soph.

DB- Bryce Akey, Gatlinburg Pittman, Jr.

DB- Stanley Cross, East Nashville, Sr.

DB- Collin Hudson, Sequatchie County, Sr.

DB- Nathan Lane, Johnson County, Sr.

ATH- Lareko Burton, Covington, Soph.

ATH- Landrick Laffey, York Institute, Sr.

ATH- Jimari Weathers, Milan, Sr.

ATH- Dru Yopp, McNairy Central, Jr.

P- Scott Payne, Signal Mountain, Sr.

4A

Offense

QB- Cade Ballard, Greeneville, Sr.

QB- Carter Everett, Elizabethton, Sr.

QB- Bobo Hodges, Maplewood, Sr.

QB- Stanton Martin, Anderson County, Sr.

RB- Briasen Corn, Tullahoma, Sr.

RB- Haynes Holt, Jackson North Side, Jr.

RB- Eric Latham, Jackson South Side, Sr.

RB- DeCourtney Reed, Haywood, Sr.

OL-Chris Everhart, Greeneville, Jr.

OL-Cam Necessary, Sullivan South, Jr.

OL- Trey Noe, Anderson County, Sr.

OL- Jackson Pettigrew, Haywood, Sr.

OL- Jayshon Wilcox, Marshall County, Sr.

WR- Dorien Goddard, Greeneville, Sr.

WR- Cameron Hite, Greeneville, Sr.

WR- Dayron Johnson, Springfield, Sr.

WR- Corey Russell, Elizabethton, Sr.

ATH- Thomas Arnold, Stone Memorial, Sr.

ATH- Kobe Dutcher, Portland, Sr.

ATH- Bryan Hayes, Springfield, Sr.

ATH- Deyondrius Hines, Haywood, Sr.

K- Mason Lafollette, East Hamilton

Defense

DL- Montrell Baker, Springfield, Sr.

DL- Ty Cox, Tullahoma, Sr.

DL- Clint Dowty, Maplewood, Sr.

DL- Jerwin Young, Haywood, Sr.

LB- Devin Bowers, Jackson South Side, Sr.

LB- Michael Gallagher, Anderson County, Sr.

LB- Chris Russell, Dyersburg, Sr.

LB- Ty Youngblood, Greeneville, Jr.

DB- Tim Coutras, Nolensville, Jr.

DB- Darren Kinamore, Howard, Sr.

DB- Alonzo Russell, East Ridge, Sr.

DB- Travares Springer, Maplewood, Sr.

ATH- Kobe Burks, Tullahoma, Sr.

ATH- Kameron Farrington, Jackson North Side, Sr.

ATH- Jaden Flake, Montgomery Central, Sr.

ATH- Rivers Hunt, Hardin County, Soph.

P- Luke Pratt, Crockett County, Sr.

5A

Offense

QB- Cade Larkins, David Crockett, Jr.

QB- Xavier Malone, Fulton, Sr.

QB- Hale Page, Hillwood, Sr.

QB- Grayson Tramel, Shelbyville, Sr.

RB- Charlie Cole, Daniel Boone, Sr.

RB- Marshun Douglas, Kirby Jr.

RB- Jayln Foster, Henry County, Jr.

RB- Ja’Sean Parks, Beech, Jr.

WR- Donta Hackler, David Crockett, Jr.

WR- Thomas Harper, Karns, Sr.

WR- Ethan Thompson, Henry County, Sr.

WR- Airius Trice, Shelbyville, Sr.

OL- Cooper Mays, Knoxville Catholic, Jr.

OL- Nick Metzinger, Henry County, Sr.

OL- Wyatt Mullins, Oak Ridge, Sr.

OL- Hayden Sloan, Beech, Jr.

OL- Bryn Tucker, Knoxville Catholic, Jr.

ATH- Ford Cooper, Clarksville, Sr.

ATH- Carson Nichols, Cocke County, Sr.

ATH- Zack Pemberton, Rhea County, Sr.

ATH- Tommy Winton, Knoxville Catholic, Fr.

K- Chase Tidmore, Page, Jr.

Defense

DL- Joseph Honeysucker, Hillsboro, Sr.

DL- Justin Summers, Gibbs, Jr.

DL- Kristian Williams, Southwind, Sr.

DL- Phillip Young, Knoxville Central, Sr.

LB- Jerick Cook, Soddy Daisy, Sr.

LB- Kalib Fortner, Knoxville Central, Soph.

LB- Deshawn Page, Fulton, Sr.

LB- Samari Rack, Henry County, Sr.

DB- Herbert Booker, Oak Ridge, Sr.

DB- Michael Burdick, Page, Sr.

DB- Demetrion Johnson, Knoxville Central, Sr.

DB- Xavier Washington, Knoxville Central, Sr.

ATH- Ton’Quez Ball, South Doyle, Sr.

ATH- Devon Dillehay, Northeast, Sr.

ATH- Drew Francis, Knoxville West, Jr.

ATH- Kai’Reese Pendergrass, Oak Ridge, Sr.

P- Briggs Marcantel, Knoxville Halls, Sr.

6A

Offense

QB- Brian Garcia, Ravenwood, Jr.

QB- Kyrell Sanford, Ooltewah, Sr.

QB- Dylan Standifer, Bradley Central, Sr.

QB- Gavin Wilkinson, Farragut, Jr.

RB- Xavier Myers, Oakland, Sr.

RB- Lincoln Pare, Houston, Jr.

RB- Devon Sterling, Cane Ridge, Sr.

RB- Chris Thomas, Science Hill, Jr.

WR- Cameron Baker, Germantown, Sr.

WR- A.J. Davis, Maryville, Jr.

WR- Keveon Mullins, Whitehaven, Sr.

WR- T.J. Sheffield, Independence, Sr.

OL- Graham Barton, Ravenwood, Jr.

OL- Kip Frankland, Houston, Sr.

OL- Ronnie Kramer, Mt. Juliet, Sr.

OL- Melvin McBride, Whitehaven, Sr.

OL- Tank Starr, Brentwood, Sr.

ATH- Cormontae Hamilton, Whitehaven, Sr.

ATH- Blake Watkins, Smyrna, Sr.

ATH- Avery Williams, Brentwood, Sr.

ATH- Jariel Wilson, Centennial, Sr.

K- Zaden Webber, Rossview, Sr.

Defense

DL- Trey Boyd, Germantown, Sr.

DL- Zion Logue, Lebanon, Sr.

DL- Tekoy Randolph, Oakland, Sr.

DL- Spencer Shore, Maryville, Sr.

LB- Luke Defur, Hardin Valley, Sr.

LB- Martavius French, Whitehaven, Jr.

LB- Mathew Hall, Blackman, Sr.

LB- Caleb Wilkins, Bearden, Sr.

DB- Tanner Corum, Farragut, Sr.

DB- Justin Jefferson, Oakland, Sr.

DB- Michael Ruttlien, Mt. Juliet

DB- Woodi Washington, Oakland, Sr.

ATH- Austin Halas, Hendersonville, Sr.

ATH- Christian Moolman, Franklin, Sr.

ATH- Bryan Rice, Ravenwood, Jr.

ATH- Mason Shelton, Maryville, Jr.

P- Garrett Taylor, Oakland, Sr.