Cornersville’s Powers, Forrest’s Swift named to Tennessee Sports Writers Association’s All-State Football Team

Tennessee Sports Writers Association
Posted 1/19/22

CLASS 1A

OFFENSE

QB – Richard Hunter, South Pittsburg, Sr.

QB – Matthew Albritton, Gordonsville, Jr.

QB – Emmett Hegland, Midway, Sr.

RB – Seth Birchfield, Cloudland, …

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

Log in

Cornersville’s Powers, Forrest’s Swift named to Tennessee Sports Writers Association’s All-State Football Team

Posted

CLASS 1A

OFFENSE

QB – Richard Hunter, South Pittsburg, Sr.

QB – Matthew Albritton, Gordonsville, Jr.

QB – Emmett Hegland, Midway, Sr.

RB – Seth Birchfield, Cloudland, Sr.

RB – Khalik Ganaway, Peabody, Sr.*

RB – De’Andre Kelly, South Pittsburgh, Sr.*

WR – Reginald Hunter, South Pittsburg, Sr.

WR – Landon Baker, Gordonsville, Sr.

WR – Devin Ramsey, Unaka, Sr.

OL – Gus Hill, Fayetteville, Sr.

OL – Barrett Powers, Cornersville, Sr.

OL – Bryson Ridge, Coalfield, Sr.

OL – Connor Meadows, Peabody, Sr.

OL – Wyatt Hays, West Carroll, Sr.

ATH – Marquez Taylor, McKenzie, Jr.*

K – Cooper Keown, South Pittsburg, So.

DEFENSE

DL – Jason Baskerville, Peabody, Sr.

DL – Josiah Huntley, South Pittsburg, Sr.

DL – Gio Davis, South Pittsburg, Sr.

DL – Maverick Simerly, Cloudland, Sr.

DL – Andre Thompson, Fayetteville, Sr.

LB – Will Dudney, Gordonsville, Jr.

LB – Rashad McCreary, McKenzie, Jr.

LB – Tatum Oliver, Dresden, Jr.

LB – Trey Cook, McKenzie, Sr.

DB – Kentius Henderson, Fayetteville, So.

DB – Dawson White, Moore County, So.

DB – Malachi Clay, Lake County, Jr.

DB – Jeremiah Williams, Lake County, Jr.

DB – Jackson Cassidy, McKenzie, Jr.

ATH – Landon Lowe, Coalfield, Sr.

P – Landon Ramsey, Unaka, Jr.

CLASS 2A

OFFENSE

QB – Ty Simpson, Westview, Sr.*

QB – Luke Myers, South Greene, Sr.

QB – Logan Carroll, Meigs County, Sr.

RB – Aden Hutcherson, Huntingdon, Sr.

RB – Mason Bowman, Monterey, Jr.

RB – Bryson Claiborne, Trousdale, Sr.

WR – Cameron Miller, Memphis Academy of Health Sciences, Sr.*

WR – Cameron Huckabey, Meigs County, Sr.*

WR – Tyler Woodard, Freedom Prep, Sr.

OL – Xavier Shoemaker, Oneida, Sr.

OL – McKinley Kuhn, Hampton, Sr.

OL – Grant Hoover, Monterey, Sr.

OL – Darius Gordon, Huntingdon, Sr.

OL – Trevor Graham, Riverside, Sr.

ATH – Taye Hutchins, Marion County, Sr.

K – Colby Maynor, Polk County, Sr.

DEFENSE

DL – Blake Reeves, Huntingdon, Sr.

DL – Xavier Harper, Trousdale, Sr.

DL – C.J. King, Oneida, Sr.

DL – Charles Perkins, Memphis Academy of Health Sciences, Sr.

DL – Dalton Purgason, Meigs County, Jr.

LB – Kael Feichtinger, Lewis County, Sr.

LB – Hayden Smith, Westview, Jr.

LB – Gavin Alderson, Mt. Pleasant, Jr.

LB – Jayden Robertson, Watertown, Sr.

LB – Ben Smith, Meigs County, Sr.

DB – Conor Jones, Hampton, Sr.

DB – Omarion Harris, Westview, Jr.

DB – Drew Shanklin, Westview, Jr.

DB – Tayton Swift, Forrest, Jr.

DB – Dom Moran, Rockwood, Sr.

ATH – Amari Thomas, Riverside, Sr.

P – Jackson Abel, Westview, Sr.

CLASS 3A

OFFENSE

QB – Caden Buckles, Alcoa, Sr.*

QB – Keaton Harig, Loudon, Sr.*

QB – Jacob Dooley, Waverly, Sr.*

RB– Jamarion Dowell, Covington, Jr.

RB – Amarion Ford, East Nashville, Sr.

RB – Chaye McElroy, Giles County, Sr.

RB – Dontavis Vaughn, Dyersburg, Sr.

WR – Major Newman, Alcoa, Sr.

WR – Jordan Harris, Alcoa, Jr.

OL – Lance Williams, Alcoa, Jr.

OL – Tyler Jeffries, Alcoa, Jr.

OL – Ryan Wright, Northview Academy, Sr.

OL – Parker Hollingsworth, White House, Jr.

OL – Kaymon Overton, East Nashville, Sr.

ATH – Kenji Lewis, Memphis East, Sr.

K – Blair Shelton, West Greene, Sr.

DEFENSE

DL – Michael Williams, Alcoa, Sr.

DL – Jamison Keeley, Smith County, Jr.

DL – Alex Gates, Dyersburg, Jr.

DL – Alden Staggs, Giles County, Sr.

LB – Aaron Davis, Alcoa, Jr.

LB – Aiden Adkins, Signal Mountain, Sr.

LB – Jerry Campbell, East Nashville, Sr.

LB – Pierce Scholato, White House, Sr.

LB – Elijah Cannon, Alcoa, So.

DB – Isaiah Bryant, Alcoa, Sr.

DB – Mark Joseph, Sheffield, Jr.

DB – Noah Dyer, Pigeon Forge, Sr.

DB – Jason Rose, Giles County, Sr.

DB – AC Mason-Young, Covington, Jr.

ATH – Cortlynn Barnes, Millington, Sr.

P – Esteban Mendoza, Union County, Jr.

Class 4A

OFFENSE

QB – Bryson Rollins, Elizabethton, Sr.

QB – Ryan Scott, Tullahoma, Sr.

QB – Kyle Lowe, Fayette-Ware, Sr.

RB – Mason Gudger, Greeneville, Sr.

RB – Shawn Gary, South-Doyle, Sr.

WR – Jakobi Gillespie, Greeneville, Sr.

WR – Barion Brown, Pearl-Cohn, Sr.

WR – Kaydin Pope, Hardin County, Sr.

ATH – Marcellus Jackson, Fulton, Jr.

TE – Zach Shannon, Anderson County, Sr.

OL – Cadden Bradford, Tullahoma, Sr.

OL – Delmetrius Gustus, Red Bank, Sr.

OL – Cameron Douglas, Haywood, Sr.

OL – Connor Johnson, Elizabethton, Jr.

OL – Ian Poe, Tullahoma, Sr.

K – Justus Chadwick, Tullahoma, Sr.

DEFENSE

DL – Seth Vaughn, Fulton, Sr.

DL – Trenton Taylor, Elizabethton, Sr.

DL – Rashard Claridy, Greeneville, Sr.

DL – Mel McFarland, East Hamilton, Sr.

DL – Jyron McClellan, Upperman, Sr.

LB – Keenan Vaughn, Fulton, Sr.

LB – Anthony Petersen, Greeneville, Jr.

LB – Curtis Young, South-Doyle, Sr.

LB – Gavin Noe, Anderson County, Jr.

LB – Brandon Painter, Tullahoma, Sr.

LB – Casen Cunningham, Montgomery Central, Sr.

DB – Jaylen Lewis, Haywood, Sr.

DB – Jake Roberts, Elizabethton, Sr.

DB – Anthony Brown, Milan, Sr.

DB – Reco Trimble, Red Bank, Sr.

P – Bryson Walker, Gibbs, Jr.

Class 5A

OFFENSE

QB – Jake McNamara, Page, Sr.

QB – Jordyn Potts, Powell, Jr.

QB – Collin Shannon, Sevier County, Sr.

RB – DeSean Bishop, Knox Karns, Jr.

RB – Ethan Davis, Rhea County, So.

RB – Jamarius Brooks, Memphis Central, Sr.

WR – Ayden Greene, Powell, Jr.

WR – Adarius Redmond, Powell, Jr.

WR – Boyce Smith, Page, Jr.

OL – Camron Gann, Powell, Sr.

OL – Luke Brown, Henry County, Jr.

OL – Owen Sacks, Page, Jr.

OL – Timothy Robbins, Knox Karns, Sr.

OL – Tyson King, Green Hill, Jr.

ATH – Malaki Dowell, White County, Jr.

K – Sam Crickmar, Green Hill, Jr.

DEFENSE

DL – Walter Nolen, Powell, Sr.

DL – Steven Soles, Powell, So.

DL – Isaiah McGaha, Knox Central, Sr.

DL – Jaryd Gable, McMinn County, Sr.

DL – Jeff Pillows, Mt. Juliet, Sr.

LB – Isaac Bohleber, Knox West, Sr.

LB – J.J. Foust, Powell, Jr.

LB – Drew Fisher, Rhea County, Sr.

LB – Caden Earle, Knox Halls, Jr.

LB – Colin Hurd, Page, Jr.

DB – Carson Whitehead, Powell, Sr.

DB – JaQuirrus Wrenn, Knox West, Sr.

DB – Brayden Latham, Knox West, Jr.

DB – Quincy Briggs, Memphis Central, Sr.

DB – Mikeece Jones, Hillsboro, Sr.

P – Ryan Bolton, Knox Central, Sr.

Class 6A

OFFENSE

QB – Carson Jones, Maryville, Sr.

QB – Destin Wade, Summit, Sr.

QB – Chris Parson, Ravenwood, Jr.

RB – Noah Vaughn, Maryville, Jr.

RB – Jordan James, Oakland, Sr.

RB – Antonio Patterson, Oakland, Sr.

WR – Markel Fortenberry, Maryville, Sr.

WR – Trace Corum, Farragut, Sr.

WR – Destun Thomas, Cleveland, Sr.

OL – Cal Grubbs, Maryville, Jr.

OL – Fisher Anderson, Franklin, Sr.

OL – Carter Miller, Ravenwood, Sr.

OL – Cooper Koch, Summit, Sr.

OL – Fletcher Gibson, West Ridge, Sr.

ATH – Justin Brown, Blackman, Jr.

K – Reese Keeney, Farragut, Jr.

DEFENSE

DL – Theron Gaines, Oakland, Sr.

DL – Elijah Herring, Riverdale, Sr.

DL – Javonte Mackey, Whitehaven, Sr.

LB – Keaten Wade, Summit, Sr.

LB – Alex Mitchell, Riverdale, Sr.

LB – Tate O’Bryan, Cleveland, Sr.

LB – Knox Watson, Bradley Central, Jr.

DB – D.J. Burks, Maryville, Sr.

DB – Myles Pollard, Ravenwood, Sr.

DB – Kody Jones, Germantown, Sr.

DB – Devin Rutherford, Bartlett, So.

DB – Isaiah Horton, Oakland, Sr.

DB – Eric Taylor, Oakland, Jr.

ATH – Micah Simpson, Morristown East, Sr.

ATH – Anthony Crowell, Lebanon, Jr.

P – Upton Bellenfant, Stewarts Creek, Sr.

Division II–AAA

OFFENSE

QB – J.D. Sherrod, Briarcrest Christian, Jr.

QB – William Riddle, McCallie School, Sr.*

QB – Kenny Minchey, Pope John Paul II, Jr.*

RB – Dallan Hayden, Christian Brothers, Sr.*

RB – Caleb Hampton, Baylor School, Jr.

WR – Mac Owen, Memphis University School, Sr.

WR – Xavier Gaillardetz, McCallie School, Sr.

WR – Jacob Page, Ensworth School, Jr.

WR – Colin Cook, Pope John Paul II, Jr.

OL – Hayden Todd, Knox Catholic, Sr.

OL – Patrick Kutas, Christian Brothers, Sr.

OL – Brycen Sanders, Baylor School, Jr.

OL – Cooper Rumfelt, McCallie School, Sr.

OL – Grayson Morgan, Montgomery Bell Academy, Sr.

ATH – Marcel Reed, Montgomery Bell Academy, Jr.

K – George Laster, Brentwood Academy, Jr.

DEFENSE

DL – Drake Carlson, Father Ryan, Jr.

DL – James Howard, McCallie School, Sr.

DL – Gabe Fisher, Montgomery Bell Academy, Jr.

DL – Keyron Crawford, Briarcrest Christian, Sr.

LB – Eli Jones, Knox Catholic, Sr.

LB – Aaron Crowder, McCallie School, Sr.

LB – Trey McDonald, Baylor School, Sr.

LB – DaCorian Jones-Montgomery, Baylor School, Sr.

LB – Cole Becker, Father Ryan, Sr.

DB – Javis Mynatt, Knox Catholic, Sr.

DB – Max Carroll, Briarcrest Christian, Jr.

DB – Kenzy Paul, McCallie School, Sr.

DB – Evan Haynie, Baylor School, Jr.

DB – James Reed, Father Ryan, Sr.

ATH – Tommy Winton, Knox Catholic, Sr.

P – Josh Turbyville, Knox Catholic, Sr.

Division II–AA

OFFENSE

QB – Luther Richesson, Lipscomb Academy, Sr.*

QB – Jack Patterson, Northpoint Christian, So.

QB – Cade Law, Christ Presbyterian Academy, Sr.

RB – Alexander Broome, Lipscomb Academy, Sr.*

RB – Craig Cunningham, Lausanne Collegiate, Sr.

RB – J.D. Dunn, Christian Academy of Knoxville, Sr.

WR – Jackson Thomason, Northpoint Christian, Sr.

WR – London Humphreys, Christ Presbyterian Academy, Jr.

WR – Jr. Sherrill, Lipscomb Academy, Jr.

OL – Kyle Shoemaker, Silverdale Baptist, Jr.

OL – Evan Carney, Christ Presbyterian Academy, Sr.

OL – Glenn Seabrooks, Davidson Academy, So.

OL – Brandon Solis, Lipscomb Academy, Jr.

OL – Luke Westerman, Lipscomb Academy, Sr.

ATH – Brett Rogers, Silverdale Baptist, Jr.

K – Otto Niendorff, Webb School of Knoxville, Sr.

DEFENSE

DL – Malachi Harrison, Christian Academy of Knoxville, Sr.

DL – Kendyle Ball, Davidson Academy, Sr.

DL – Josiah Jackson, Franklin Road Academy, Sr.

DL – Sam Roush, Lipscomb Academy, Sr.

DL – Myles Saulsberry, Lausanne Collegiate, Sr.

LB – Langston Patterson, Christ Presbyterian Academy, Sr.*

LB – Ben Bolton, Lausanne Collegiate, Sr.

LB – Koa Naotala, Lipscomb Academy, Sr.

LB – Edwin Spillman, Lipscomb Academy, So.

LB – Joey Bonifacio, Webb School of Knoxville, Jr.

DB – Courtland Simmons, Davidson Academy, Jr.

DB – Boo Carter, Chattanooga Christian, So.

DB – Jayden Lyles, Lipscomb Academy, Sr.

DB – Andersen Kail, Christ Presbyterian Academy, Sr.

ATH – Chi McNeil–Harrison, Christian Academy of Knoxville, Sr.

P – Bobby Council, Franklin Road Academy, So.

DIVISION II–A

OFFENSE

QB – Bradford Gaines, Donelson Christian Academy, Sr.*

QB – Aden Hooper, Middle Tennessee Christian, Sr.

QB – Garrett Weekly, Friendship Christian, Jr.

RB – Steele Haynes, University School of Jackson, Sr.*

RB – Joshua Strickland, Jr., Nashville Christian, Sr.*

RB – Ashton Jones, Donelson Christian Academy, So.

WR – Dayton Sneed, Donelson Christian Academy, Sr.

WR – Brock Montgomery, Friendship Christian, So.

WR – Tyler Byrd, Tipton-Rosemark, Sr.

OL – Jacob Bates, Nashville Christian, Sr.

OL – David Lyles, Donelson Christian Academy, Jr.

OL – Aidan Francis, Donelson Christian Academy, Sr.

OL – Josh Wade, The King’s Academy, Jr.

OL – Aleric Watson, Middle Tennessee Christian, Sr.

ATH – JaMarion Thomas, Mt. Juliet Christian, Sr.

K – Braden Ducharme, Donelson Christian Academy, Jr.

DEFENSE

DL – Aiden Humes, Nashville Christian, Sr.

DL – Kevin Bradley, Nashville Christian, Jr.

DL – George Steih, Grace Christian Academy-Franklin, Jr.

DL – Nick Donato, The King’s Academy, Jr.

DL – Josh Jones, University School of Jackson, Sr.

LB – Collins Malone, Columbia Academy, Sr.

LB – Na’Kelin McAfee, The King’s Academy, Sr.

LB – Will Keltner, Trinity Christian Academy, Jr.

LB – Brady Russell, Donelson Christian Academy, Jr.

LB – Carter Murphy, Grace Christian Academy-Franklin, Sr.

DB – Tyler Morris, Nashville Christian, Sr.

DB – Zeke Connaster, The King’s Academy, Jr.

DB – Eli Wilson, Middle Tennessee Christian, So.

DB – Marshaun Bowers, The King’s Academy, So.

ATH – Paris Pridgen, Clarksville Academy, Sr.

P – Ben Pledger, University School of Jackson, Sr.

Comments

No comments on this item Please log in to comment by clicking here